Hoppa till sidans innehåll

Klubbmästerskap - Resultat


Klubbmästare 2020

Dressyr 

LA:1
1:a Anna Rehnberg - Lord
2:a Emilia Lundin - Granit

LB:1
1:a Jessica Duerlund - Bob
2:a Isa Ankarloo - Aggie

LC:1
1:a Lena Sjögren - Alison
2:a Julia Prytz - Lord
3:a Karin Mossberg - Sickan

 

Klubbmästare 2019

Dressyr
Lätt A:2
Anna Rehnberg - Fleur
(pga bara 2 starter endast en placering)

Lätt B:1
1:a Majsan Böhm - Castor
2:a Linn Wikner - Mac
3:a Maria Fredholm - Milton

Lätt C:1
1:a Emilia Lundin - Florens
2:a Lena Sjögren - Tycho
3:a Jenny Wentzell - Sanny / Elin Skoog - Lord 

Hoppning
80/90
1:a Emilia Lundin - Florens
2:a Eva Hansson 
3:a Helena Strömbäck - Dante

60/70
1:a Alva Anfinset - Kildronim Jameson
2:a Eva Edwall - Mac
3:a Lena Sjögren - Tycho

 

Klubbmästare 2018

Dressyr

Lätt B:1

1:a Petra Andersson /Harrysson 75,7%

2:a Jessica Duerlund /Milton 72,3 %

3:a Helena Strömbäck / Dante 71,9 %

 

Lätt C:2

1:a Emily Lindberg / Mac 76,2%

2:a Elin Skoog / Granit 73,9%

3:a Anna Fändricks /Nicke 72,6%

 

Hoppning

80/90 cm

1. Marianne Pollack / Nick Carter

2. Jessica Duerlund / Ferrero.

 

60/70 cm

1.  Kajsa von Wachenfeldt / Bob

2. Donya Pourkomeylian / Mac.

 

Klubbmästare 2017

Dressyr

LA                                Maria Keller - Pippi

LB                                Michaela Kjellander - Aniracs Gotthard

LC                                Jessica Duerlund - Bob

(Klubbmästerskap i hoppning och terräng blev inställt under 2017)

 

Klubbmästare 2016

Hoppning

60/70cm-klassen           Marika Hultin – Milton 
80/90cm-klassen           Minna Wendt – Bolero 

Terräng

Privat-/kontraktsryttare  Julia Jerksten – Nick Carter
Lektionsryttare              Anna Holmgren – Hot Chic

Dressyr

LA                                  Emilia Lundin – Granit
LB                                  Ebba Folestad – Mac
LC                                  Annika Fredriksson – Aggie

Totalsegrare i Askims Cup 2016

Marika Hultin

(Askims Cup är en kombinationstävling för dem som ställer upp i alla KM-grenar. Bäst resultat sammanlagt ger segern i Askims Cup.)

 

Klubbmästare 2015

Hoppning
Junior            Emilia Lundin – Nick Carter
Senior           Ann Bruun Ankarloo - Tinbar

Terräng
Junior            Emilia Lundin - Granit

Senior           Nils Lundh  - Sickan

Dressyr
LC                 Karin Henriksson – Aniracs Gotthard    

LB                 Ellen Olsson - Pikachu
LA                 Michaela Kjellander – Aniracs Gotthard

Uppdaterad: 16 OKT 2020 15:45

Postadress:
Askims FRK - Ridsport
Maj-Britt Böhm, Sveagatan 24
41314 Göteborg

Besöksadress:
Carl Gunérs backe 5
43640 Askim

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info